Sport niepełnosprawnych

W czwartek, 13 października klub nasz odbył spotkanie wyjazdowe korzystając z gościny firmy Sprint SA, której współwłaścicielami są, a także pełnią funkcje przewodniczącego rady nadzorczej oraz wiceprezesa nasi klubowi koledzy.

Obejrzeliśmy więc na wstępie film prezentujący olsztyński system ITS (Intelligent Transportation System) opracowany i wdrożony przez t.ę spółkę i nagrodzony na XXIII Światowym Kongrsie ITS w Melbourne. System działający na 80 skrzyżowaniach wyposażony jest m. in. w setli kamer monitorujących ruch, aktywne tablice informacyjne na przystankach komunikacji miejskiej, biletomaty i inne urządzenia a wszelkie informacje ze skrzyżowań, autobusów i tramwajów spływają do Centrum Zarządzania Ruchem Ulicznym oraz Zarządzania i Sterowania Transportem Publicznym, usprawniając przejazd komunikacji publicznej, co też niekiedy utrudnia życie kierowcom innych pojazdów.

Na spotkanie zaprosiliśmy osoby zajmujące się sportem niepełnosprawnych w AKS Olsztyńskiej Szkole Wyższej in. J. Rusieckiego – Katarzynę Prokopowicz – trener koszykarzy na wózkach, Grzegorza Prokopowicza – trenera zespołu Paraolimpijczyków z Rio de Janeiro 2016 oraz Adama Sawickiego – dyrektora ds. Sportu OSW Olsztyn i Prezesa Fundacji Centrum Zdrowia i Sportu. Goście opowiedzieli o sukcesach, m. in. 4. miejscu w żeglarstwie na paraolimiadzie w Rio de Janeiro i osiągnięciach w koszykówce na wózkach. Zapoznali nas z problematyką pokonywania niepełnosprawności przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Wózki dla potrzeb sportowych wytwarzane są na miarę konkretnej osoby, co gwarantyje bezpieczeństwo ich użytkowania. Koszt podstawowego wózka wynosi ok. 12.000 zł.