Napisał B.Kurowski & T.Śrutkowski

Dzieci w potrzebie były nie tylko za polsko-rosyjską miedzą. Mieliśmy je tuż obok, zwłaszcza w niedofinansowanych domach dziecka. Człowiekiem, który szczególnie uczulił nas na ich potrzeby jest Antoni Celmer, drugi z kolei prezydent klubu.

Przez wiele lat, jako lekarz i dyrektor Polikliniki, roztaczał wszelką możliwą opiekę nad Domem Dziecka w Szymonowie, który jako spadkobierca placówki opiekuńczej, dla sierot po polskich zesłańcach w Związku Sowieckim, miał wkrótce uzyskać imię Dzieci Sybirackich. W sposób niezwykle sugestywny (Celmerowi po prostu się nie odmawia), przepoił tą swoją szlachetną pasją wszystkie działania klubu. Prócz środków własnych klubu potrafił pobudzić wszelkie źródła pomocy. W rezultacie, w ciągu dziesięciu lat naszej działalności, na pomoc Domowi Dziecka w Szymonowie (wraz z remontami oraz inwestycjami w wyposażenie) przeznaczyliśmy ponad 550 tys. złotych. Antoni chlubi się tym, iż dzieci z Szymonowa nie cierpią na chorobę sierocą (równa to zasługa zaradnej i opiekuńczej szefowej placówki, pani Zofii Bagińskiej), mieszkają w przyzwoitych warunkach, są dobrze ubrane i nakarmione.

Posiew został dokonany. Wkrótce inne domy dziecka w województwie zaczęły otrzymywać coraz znaczniejszą pomoc od olsztyńskich rotarian. W latach 1996 - 1998 wspólnie z RC Offenburg zakupiliśmy specjalistyczny sprzęt edukacyjny wartości 15 tys. USD dla ośrodka dzieci głuchych w Olsztynie. Warto opisać zwłaszcza dwa ostatnie projekty. Piotr Czułowski, prezydent klubu 1997/9, przy moim udziale, zainicjował tzw. projekt Matching Grant (stanowiące zawsze mniejszą część kwoty własne, plus pozyskane od rotarian zagranicznych, są podwajane przez Rotary Foundation) na rzecz Domu Dziecka w Olsztynie. Obliczyliśmy, że na porządne odnowienie części domu, łazienek i sanitariatów oraz zainstalowanie pracowni komputerowej i zakup sprzętu turystycznego dla dzieci potrzebujemy 20 tys. USD. Mój przyjaciel, były gubernator Dystryktu 5730 z Teksasu, J.B. Roberts zadeklarował w imieniu tamtejszych rotarian 10 tys. USD. Warunki Matching Grant zostały spełnione i mogliśmy przystąpić do dzieła. Projekt został zrealizowany za prezydentury Jana Wieczorka (1998/99).

Z inspiracji Stanisława Kwiecińskiego, po długotrwałych i żmudnych przygotowaniach, udało nam się w roku jubileuszowym zrealizować kolejny piękny projekt Matching Grant, tym razem na rzecz Domu Dziecka w Morągu. Z udziałem samych dzieci, personelu, olsztyńskich rotarian i rotaraktorów (Rotaract Club - młodzieżowa organizacja afiliowana przy Rotary) na 1,5 hektarowej działce morąskiej placówki posadziliśmy wieloowocowy sad. Został on ogrodzony i wyposażony w traktor ogrodowy z towarzyszącym osprzętem.

Ponadto zainstalowaliśmy w domu pracownię komputerową z dostępem do Internetu oraz zakupiliśmy wiele niezbędnych urządzeń, jak kuchnie gazowe, pralki, lodówki itp. Wartość całego projektu wyniosła tym razem niemal 39 tys. USD. Wkład własny klubu - nie licząc społecznej pracy - 1 tys. USD. Reszta, jak poprzednio, pochodziła z teksańskiego Dystryktu 5730 (znowu nieoceniony J.B. Roberts!) oraz Rotary Foundation. Zespół realizacyjny, którym miałem zaszczyt kierować składał się ze Stanisława Kwiecińskiego, Tadeusza Sowińskiego i Stanisława Waszkiewicza (wiele darów morąskim dzieciom przekazał Jerzy Krawcewicz).

dzies03 dzies04
dzies05 2001sad02a

rotact
Rotaract jest organizacją młodych ludzi w wieku od 18 do 30 lat, chcących zrobić coś dla innych. Rotaract to przyjaźń w działaniu. Rotaract to radość działania. Więcej o klubie Rotaract w Olsztynie

ksiazka

Wyjątkowa książka wydana z okazji dwudziestolecia zawiera podstawowe zasady Rotary, historię Rotary w Polsce poczynając od lat dwudziestych minionego stulenia a także genezę olsztyńskiego klubu i jego działelność. Więcej >>

Nasze Działania

moragsada1

Najważniejsze społecznie działania to opieka nad domami dziecka i wspieranie służby zdrowia. Niektóre projekty realizowane są przy pomocy subwencji Rotary International. Prowadzimy akcję stypendialną oraz wymianę zagraniczną. Więcej >>

Sylwetki Rotary

bohdan kurowskia1

Bohdan Kurowski, 1933 - 2009

Jeden z inicjatorów utworzenia klubu w Olsztynie. Prezydent RC Olsztyn 1992/1993, organizator i pierwszy Gubernator Dystryktu 2230. Był wszędzie, inicjował wiele spraw, wszystkim gotów służyć pomocą. Więcej>>

Rotary na świecie

lowbox_swiat
Rotary jest stowarzyszeniem  przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów, które świadczy pomoc humanitarną, promuje wysokie normy etyczne  i pomaga budować dobrą wolę i pokój. Rotary International to organizacja zrzeszająca kluby Rotary na całym świecie.
Więcej o Rotary na świecie>

Rotary w Polsce

lowbox_polska
Pierwszy polski klub powstał w Warszawie w 1931 roku.  We wrześniu 1939 roku Polska miała 8 klubów i własny dystrykt Rotary International. Wojna przerwała działalność polskich klubów - w Niemczech od 1937 roku były zakazana, w ZSRR nigdy nie powstały.
Więcej o Rotary w Polsce >

Rotary w Olsztynie

lowbox_olsztyn
Z dwóch nurtów - jedna rzeka.  Na przełomie 1989 i 1990 roku powstały w Olsztynie - niezależnie od siebie - dwie grupy założycielskie. Jednej przewodził Feanciszek Wenta, drugiej - Bohdan Kurowski. O swym istnieniu grupy dowiedziały się za pośrednictwem Rotary International.
Więcej o Rotary w Olsztynie >